Elszabadult a pokol Németországban: a zsidó hallgatók már vécére sem mernek egyedül menni
Tavaly ideiglenesen fel kellett függeszteni az oktatást a berlini Humboldt Egyetemen, mert palesztinbarát tüntetők elfoglalták az előadótermeket.
Nyitott, ugyanakkor kritikus füllel kell hallgatnunk a jogvédők követeléseit, s hasonló szellemben megvizsgálni a nemzetközi bürokraták és bírák döntéseinek megalapozottságát – mondja Pier Paolo Pigozzi, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem újonnan kinevezett nemzetközi rektorhelyettese.
Nyitókép: Mandiner-archív
Jogászprofesszorként mi a szakterülete?
Kiemelten foglalkoztat a nemzetközi jog és az összehasonlító alkotmányjog; ezen belül számos témában oktattam és írtam a menekültjogtól kezdve a nemzetközi szerződések értelmezésén át az alkotmányos hagyományok emberi jogi vetületéig. Az érdeklődésem azonban nem áll meg a jog divatos kérdéseinél vagy a legújabb trendek vizsgálatánál, hanem kiterjed a szabályozás és a jogesetek mögötti filozófiai és antropológiai kérdésekre is.
Miért döntött Magyarország és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem mellett?
2012-ben egy, a német alkotmánybíróság és az amerikai legfelsőbb bíróság gyakorlatát összehasonlító alkotmányjogi kurzuson a terület szaktekintélye, Donald Kommers gyakran hivatkozott a magyar alkotmánybíróság joggyakorlatára – szakmailag ez volt az első fontos találkozásom Magyarországgal. Ezenkívül a feleségem, akit 2015-ben ismertem meg, itt született. Ő volt a meghívóm a magyar kultúra megismerésére és megszeretésére – ennek egyik kifejeződése, hogy Pannonhalmán esküdtünk.